AUTORIDE

Ako postupovať pri kúpe vozidla z druhej ruky?

Foto, licencia: Pexels license
Zaujímavosti
Publikoval Denis  

Kúpa auta z druhej ruky je častou voľbou. Výhodami sú nižšia cena a často aj dobrý stav vozidla. Či už auto kupujete na firmu alebo ako súkromná osoba, je niekoľko vecí, na ktoré by ste si mali pri kúpe dať pozor. Prečítajte si našich 6 tipov, ktoré by ste pri kúpe auta nemali vynechať.

1. Ujasnite si, aké máte požiadavky

Obsah

Predtým, než zahájite internetový prieskum, sadnite si za stôl a napíšte zoznam kritérií, ktoré vaše auto musí spĺňať: Koľko ľudí v ňom budem voziť? Akú farbu by malo mať? Aké funkcie v ňom nesmú chýbať? Potom preskúmajte, aké autá sa hodia k vášmu popisu a aké sú ich ceny. Je dôležité, aby ste si prvý prieskum spravili na internete. Ak by ste sa najprv vybrali do bazáru, s veľkou pravdepodobnosťou by sa vás ujal kvalifikovaný predajca, ktorý by mohol ovplyvniť váš názor a skresliť vaše predstavy o budúcom aute.

2. Stanovte si rozpočet

Vyčlenenie presnej čiastky, ktorú ste ochotný investovať do vozidla má veľký zmysel. Vďaka tomu budete môcť pevne stáť za svojim rozhodnutím a nenecháte sa ovplyvniť nátlakom predajcu. Zároveň si tak môžete rovno vyberať z automobilov, ktoré vyhovujú vašej cenovej ponuke. Ak si idete jazdené vozidlo kupovať fyzicky v autobazáre, neprezraďte predajcovi cenu za ktorú ste ochotný auto kúpiť. Ak necháte cenu najprv povedať predajcu, budete mať lepšiu vyjednávaciu pozíciu. Myslite na to, že rozpočet nezahŕňa len kúpu vozidla, ale aj finančné prostriedky, ktoré vynaložíte na jeho kontrolu a malé opravy.

3. Zvážte všetky možnosti financovania.

Ak auto neplánujete kúpiť v hotovosti, dobre zvážte všetky možnosti financovania. Množstvo predajcov dnes ponúka financovanie na tretiny či pätiny. Zaujímavou možnosťou je aj kúpa jazdeného vozidla v aukcii, kde sa kvalitné autá predávajú za zlomkové ceny. Pokúste sa získať cenové ponuky z viacerých miest a porozprávajte sa s každým potenciálnym veriteľom o typoch automobilov a cenovom rozpätí, s ktorým ste ochotný pracovať.

4. Vyskúšajte si, ako sa v aute jazdí

Skúšobná jazda je jedným z najdôležitejších prvkov kúpy nového vozidla. Trvajte na tom aby ste sa v sprievode predajcu mohli ísť previezť a vyskúšať auto v rôznych situáciách, vrátane zákrut, kopcov či diaľnic. Ak sa vo vozidle cítite komfortne, vašej kúpe nič nestojí v ceste. Ak sa necítite vo svoje koži, nebojte sa z kúpy vycúvať.

5. Nechajte vozidlo skontrolovať.

Ak máte známeho, ktorý je mechanikom, ste vo veľkej výhode. Určite ho pri kúpe nového vozidla zoberte so sebou a nechajte ho, aby auto dôkladne prezrel. Základné veci, ako napr. motor či stav pneumatík môžete skontrolovať sami a zvyšné záležitosti, ktorým nerozumiete, zverte do rúk profesionálovi. Trvajte na tom, aby mechanik prezrel auto aj v prípade, že predajca tvrdí, že všetko je v poriadku a auto nemá žiadne závady alebo problémy.

6. Nebojte sa nekúpiť vozidlo

Ak si pri prehliadke auta nie ste istý tým, že ho naozaj chcete kúpiť, nebojte sa odísť domov bez auta. Je lepšie niekoľko dní počkať, než kúpiť auto hneď ako na nejaké narazíte a neskôr to ľutovať.