Ako na úspornú jazdu? Osvojte si niekoľko vodičských zásad a šetrite svoju peňaženku

BMW
Novinky
Tlačová správa
Publikované

Hoci sa ceny pohonných hmôt postupne vracajú na hodnoty pred vypuknutím vojny na Ukrajine a priemerná cena za liter benzínu sa blíži k hranici 1, 60 eur, téma šetrenia financií je pred tohtoročnou neistou zimou stále nanajvýš aktuálna. Viditeľne ušetriť sa dá pritom aj počas šoférovanie vášho auta. Preto stojí za to pripomenúť si pravidlá úspornej jazdy a prispôsobiť im svoj jazdný štýl. Ako teda za volantom prospieť svojej peňaženke?

Nižšej spotrebe paliva môžete ísť v ústrety ešte pred tým, ako si sadnete za volant. Okrem samozrejmosti, ktorou je používanie iba oleja odporúčaného výrobcom, sa oplatí tiež skontrolovať tlak v pneumatikách, aby neboli podhustené. Každých 0,1 baru totiž môže zvýšiť spotrebu o 1 %. Ďalším zbytočným žrútom paliva je nepotrebný náklad. Preto si starostlivo prejdite kufor aj zadné sedačky a zvážte, ktoré predmety naozaj potrebujete voziť so sebou - 10 kilogramov navyše zvyšuje spotrebu približne o 0,1 litra na 100 kilometrov.

Pre samotné šoférovanie platí jednoduchá poučka – čím plynulejšia jazda bez brzdenia a rozjazdov, tým menšia spotreba. „Odporúčam počas jazdy udržiavať veľký rozostup medzi vozidlami a pozerať sa do miest vzdialených asi 10 sekúnd jazdy, aby ste mohli predvídať, v pokoji reagovať na situáciu pred sebou a čo najmenej zastavovať. Rozjazdy sú totiž na spotrebu najnáročnejšie, čo každý poznáme z posúvania sa v kolónach. S nadsadením povedané: z nádrže zmizne palivo bez toho, aby ste vôbec niekam došli,“ hovorí Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ spoločnosti AURES Holdings, prevádzkovateľa siete autocentier AAA AUTO a Mototechna.

K ďalšiemu odporúčaniu patrí čo najlepšie využívať získanú kinetickú energiu. Oplatí sa brzdiť z kopca motorom, pokiaľ to ide, pozvoľne spomaľovať cez neutrál a napr. medzi semaformi sa nerozbiehať na zbytočne vysokú rýchlosť, keď vás na dohľad opäť čaká červená.

Ďalším súperom v hre o nízku spotrebu je aerodynamika, ktorú negatívne ovplyvní aj taký detail, ako je pootvorené okno. O nevyužitej záhradke či strešnom boxe ani nehovoriac – stáť vás môžu až 2 litre paliva na 100 kilometrov.

Pozor si dajte aj na malé detaily. Hoci sa po sadnutí do vymrznutého auta v zime tešíte na vyhrievanú sedačku, spomeňte si, že táto funkcia odoberá energiu a tým aj palivo. Rovnako tak si strážte ďalšie maličkosti, ako je zbytočné vyhrievanie už odmrazených skiel či spätných zrkadiel.