AAA AUTO prekonalo historický rekord, skupina vlani predala 83 000 áut

Foto sieť AAA AUTO
Novinky
Publikoval Denis

Predaje na Slovensku vzrástli na 18 400 jazdeniek

Po jedenástich rokoch padol v sieti AAA AUTO predajný rekord. V roku 2018 skupina AURES Holdings, kam AAA AUTO patrí, predala takmer 83 000 vozidiel. Predaje na Slovensku vzrástli na 18 400 jazdeniek. V Českej republike skupina s 50 000 vozidlami potvrdila pozíciu druhého najväčšieho domáceho predajcu automobilov po Škode Auto. V Poľsku sieť AAA AUTO predala o polovicu automobilov viac ako v roku 2017, a to vyše 9 000.

Prekonali sme doterajší rekord z roku 2007, kedy sme v stredoeurópskom regióne predali 79 000 vozidiel. Za rok 2018 to bolo takmer 83 000, a to je aj vzhľadom k postupne sa spomaľujúcemu rastu ekonomiky veľmi dobrý výsledok. Oproti vlaňajšku sme celkovo narástli zhruba o desatinu, z toho najviac v Poľsku o 53 %. Celkovo sa naše predaje za posledných 10 rokov viac ako zdvojnásobili,“ uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva spoločnosti AURES Holdings, ktorá medzinárodnú sieť autocentier AAA AUTO prevádzkuje. Predaj v poľských pobočkách AAA AUTO rastie kontinuálne každý mesiac. V roku 2018 skupina v Poľsku predala 9 254 ojazdených automobilov, teda o vyše 3 000 viac ako v roku 2017. V súčasnej dobe má AAA AUTO v Poľsku 8 pobočiek, v rámci celej skupiny už 46.

Jednoznačne najobľúbenejším vozidlom sa stala Škoda Octavia. Na Slovensku aj v Českej republike s prehľadom obsadila prvé miesto, v Poľsku a Maďarsku obsadila tretiu, respektíve štvrtú pozíciu. U nás aj v Českej republike držia druhé a tretie miesto ďalšie dva obľúbené modely, ktorými sú Škoda Fabia a Volkswagen Passat. Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo menšia Škoda je okrem Slovenska a Českej republiky druhým najobľúbenejším vozidlom a v Poľsku háji 4. pozíciu, v maďarskom pomyselnom rebríčku TOP 10 sa tento automobil vôbec nevyskytuje.

Touto osobitosťou však Maďarsko nekončí. V desiatke najpopulárnejších modelov nájdeme vozidlá, ktoré sa naopak neobjavujú v TOP 10 ostatných troch krajín. Tými sú napríklad druhé Suzuki Swift, piaty Opel Corsa či šieste Suzuki Ignis. V Poľsku a Maďarsku je na prvom mieste Opel Astra. Veľmi obľúbený je tam tiež Ford Focus na druhej, resp. tretej pozícii.

TOP 10 najpredávanejších vozidiel v sieti AAA AUTO v roku 2018

TOP 10 najpredávanejších vozidiel v sieti AAA AUTO v roku 2018

>U slovenských zákazníkov ostali v obľube vozidlá v prevedení hatchback. V roku 2018 sa stali najčastejšie zvolenou možnosťou, po ktorej siahlo 35,1 % vodičov. Medziročne však zaznamenali mierny pokles o 1,8 %. Naopak, v porovnaní s rokom 2017 vzrástli na 17,2 % vozidlá SUV. Aj napriek vyššiemu nárastu však obsadili až tretiu priečku. Druhou najobľúbenejšou karosériou bola kombi, siahlo po nej 24,2 % zákazníkov. Sedany si vyhliadlo 9,7 % klientov.

>S osempercentným rozdielom sa víťazom v minulom roku stali vozidlá poháňané naftovým agregátom. Tento variant si vybralo 54 % zákazníkov, čím medziročne vzrástol záujem o tieto vozidlá o 5,8 %. Benzín pod kapotou chcelo mať v minulom roku 46 % klientov. V porovnaní s rokom 2017 záujem o vozidlá na benzínový pohon ostal približne na rovnakej úrovni.