Logo Autoride.sk

Viac ako polovica ojazdených automobilov
 nad desať rokov je z dovozu, najčastejšie ich ponúkajú súkromníci

Tlačová správa
Publikoval Denis -

Za posledný polrok sa v ponuke ojazdených áut na slovenskom trhu objavilo viac starších jazdeniek než predtým. Automobily staršie ako desať rokov tvorili viac ako polovicu ponuky. Ide väčšinou o vozidlá z dovozu, pri ktorých nie je možné jednoducho overiť ich históriu. Najčastejšie to boli autá vo veku okolo 17 rokov s nájazdom cez 220 000 kilometrov, ktoré často nezodpovedali súčasným štandardom bezpečnosti a sú po väčších nehodách. Naopak, zánovných áut vo veku do štyroch rokov bolo v ponuke 23 percent. Lacnejšie nakúpite v bazári autá vo veku do desať rokov, tie staršie sú zase lacnejšie u súkromníkov. Vyplynulo to z analýzy siete 
AAA AUTO, ktorá kontinuálne monitoruje trh ojazdených automobilov po celej strednej Európe.

Pomer automobilov podľa veku v ponuke na slovenskom trhu bol za posledný polrok tvorený z 23 % autami vo veku do štyroch rokov, z 24 % autami od päť do desať rokov, ďalších 24 % tvorili vozidlá vo veku od desať do štrnásť rokov a 29 % automobily staršie ako pätnásť rokov. V prípade zánovných áut pochádzalo 20 % z dovozu. Išlo prevažne o modely áut s výbavou, ktorá na Slovensku nie je dostupná. „Môžeme povedať, že čím mladšie vozidlo si kúpite, tým podstupujete menšie riziko, že pôjde o auto zo zahraničia s ťažko dohľadateľnou históriou. V bazároch okrem toho zaplatíte menej peňazí než u súkromníkov, a to práve v prípade mladších áut. Veľkí predajcovia si ale s rastúcim vekom vozidla lepšie strážia kvalitu, preto, naopak, súkromníci ponúkajú staršie vozidlá lacnejšie. Takmer vždy sa to ale odráža na kvalite a stave vozidla a cene nutných dodatočných opráv,“ uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva skupiny AURES Holdings. Autá vo veku nad 15 rokov sa v takmer 70 percentách predávajú medzi fyzickými osobami mimo bazárov. Pri autách do štyroch rokov ide o 17 percent.

Pokiaľ ide o obľúbenosť áut, prvému miestu kraľuje vo všetkých kategóriách Škoda Octavia. Ďalšie priečky sa ale v jednotlivých vekových kategóriách líšia. Dá sa povedať, že čím novší automobil, tým vyššia trieda. Zo značiek vedie vo všetkých kategóriách tradične Škoda, ktorá je v jednotlivých kategóriách podľa veku pomerne stabilná a drží sa v pomere okolo 16 %. Iné je to napríklad pri značke Mercedes, ktorá je z 10 % zastúpená v kategórii veku do štyroch rokov, ale s rastúcim vekom z ponuky mizne a zaberá už len 4,7 %.

Najčastejšie ponúkané vozidlá podľa veku za prvý polrok roku 2020do 4 rokov

5 - 9 rokov

10 – 14 rokov

nad 15 rokov

1.

Škoda Octavia

Škoda Octavia

Škoda Octavia

Škoda Octavia

2.

Škoda Superb

Volkswagen Passat

Škoda Fabia

Škoda Fabia

3.

Volkswagen Passat

Škoda Superb

Volkswagen Passat

Volkswagen Golf

4.

Škoda Fabia

Volkswagen Golf

Volkswagen Golf

Volkswagen Passat

5.

Volkswagen Golf

Audi A6

Audi A4

BMW 3

Diskusia: Viac ako polovica ojazdených automobilov
 nad desať rokov je z dovozu, najčastejšie ich ponúkajú súkromníci
G