AUTORIDE

Inzerované jazdené autá si nových majiteľov nájdu v priemere za 41 dní

Pobočka AAA - Bratislava
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Denis  

V júli bolo v ponuke takmer 57 000 áut

Približne 20 dní až 2 mesiace strávia inzerované ojazdené vozidlá na Slovensku čakaním na svojho nového majiteľa. Priemerná čakacia doba inzerovanej jazdenky je 41 dní. Do štatistiky sú započítané aj veľmi špecifické vozidlá, ktoré sa predávajú horšie. Škodovky zmiznú z inzercie priemerne za 33 dní. Celkovo bolo v júli na Slovensku inzerovaných 56 880 ojazdených vozidiel, najčastejšie s cenou na úrovni 5 600 eur a vo veku 9,9 roka. Vyplynulo to z kontinuálneho monitoringu trhu ojazdených áut, ktorý pravidelne robí medzinárodná sieť autocentier AAA AUTO.

Doba, počas ktorej si ojazdené auto stojace v garáži súkromného inzeranta alebo na parkovisku bazára nájde svojho nového majiteľa, sa môže diametrálne líšiť. Po niektorých značkách či priamo modeloch siahne kupujúci okamžite, zatiaľ čo iné vozidlá si musia na kúpu počkať dlhšie. Skutočnosť, že niektoré autá strávia dlhšiu čakaciu dobu v ponuke inzercie však zákonite neznamená, že o ne nie je záujem. „Faktorov, ktoré majú vplyv na dobu, kým sa automobil predá, je viacero a nie všetky sú negatívne. Typickým príkladom je zlá dohľadateľnosť auta alebo ich nízky počet. Vplyv má samozrejme aj pomer počtu inzerovaných vozidiel k počtu inzerovaných dní. Jednoducho povedané, pokiaľ je niektorých áut príliš veľa, je pochopiteľné, že niektoré kusy budú na svojich majiteľov čakať dlhšie, než iné modely,“ hovorí prevádzkový riaditeľ skupiny AURES Holdings, do ktorej patrí aj sieť autocentier AAA AUTO, Petr Vaněček.

Za júl 2019 štatisticky patrí prvenstvo s najnižšou čakacou dobou automobilu Nissan Terrano. Ten na nového majiteľa čakal len 19 dní. Je potrebné dodať, že týchto áut sa v SR aktuálne ponúka len 121 kusov.

Počet inzerovaných áut v počte 500 – 1 000 kusov

Zo známych modelov, ktoré sa u nás inzerujú často, si veľmi dobre vedie napríklad rumunský Duster. Aktuálne ponúkaných 567 Dacií Duster čaká na svojho majiteľa priemerne 22 dní. Obľúbeným modelom je aj francúzsky Citroen C3, ktorý má priemernú čakaciu dobu 28 dní a aktuálne sa ho u nás ponúka 875 kusov. Medzi ďalšími žiadanými vozidlami nájdeme napríklad Hyundai ix35, ktorých je v ponuke 622 kusov a z inzercie zmiznú priemerne za 30 dní, taktiež je to VW Tiguan, ktorých je momentálne na trhu 892 kusov a priemerne sa predajú za 31 dní. Najdlhšie si na nového majiteľa počká Peugeot Boxer, ktorých je na Slovensku aktuálne 535 kusov, pričom sa predá priemerne za 39 dní.

Počet inzerovaných áut v počte 1 001 – 5 000 kusov

V tejto kategórii si najlepšie viedol model Kia Sportage, ktorých sa momentálne ponúka 1 208 kusov a na nového majiteľa čakajú priemerne 27 dní. Na druhej priečke nájdeme Kiu Ceed s priemernými 28 dňami (1 348 ks), na tretej sú Renault Megan (1 148 ks) a Ford Mondeo (1 260 ks) s 29 dňami. Najdlhšie sa predáva BMW rady 5, a to konkrétne 34 dní. Aktuálne sa ich u nás ponúka 1 649 kusov.

A ako sú na tom škodovky?

Najobľúbenejší model u nás, Škoda Octavia, čaká v inzertnej ponuke v priemerne 33 dní. Týchto vozidiel sa aktuálne v SR inzeruje 9 142 kusov a kupujúci si tak zrejme dávajú záležať na tom, aby si svoje auto vybrali čo najdôkladnejšie. Druhá najpopulárnejšia je u nás Škoda Fabia. V tuzemsku sa ich momentálne ponúka 4 534 kusov, s priemernou dĺžkou predaja 29 dní. A čo ostatné škodovky? Rapid čaká na nového majiteľa zhruba 26 dní, Superb 31 dní, Yeti 32 dní, Scout 33 dní, Karoq 38 dní a Kodiaq 39 dní.

Trh jazdeniek v júli 2019

V júli tohto roku bolo na trhu ojazdených áut v rámci celého Slovenska ponúkaných celkom 56 880 vozidiel. Ich cena sa najčastejšie pohybovala na úrovni 5 600 eur, pričom viac ako tretina (34,3 %) ich bola z dovozu. Najčastejšie inzerovaný vek bol 9,9 roka a najobvyklejší nájazd oproti predošlému mesiacu o niečo klesol, a to konkrétne na 168 586 km. Rebríček top desiatky najinzerovanejších áut naďalej vedie Škoda Octavia nasledovaná Fabiou a Golfom.