AUTORIDE

7 tipov ako na plynové auto

Profi Auto
Zaujímavosti
Publikoval Denis  

Niekoľko základných rád a odporúčaní, ako by sa mali majitelia osobných automobilov na LPG starať o svoje vozidlo zhrnie Lukáš Czuderna, poradca pre rozvoj autoservisov ProfiAuto v Českej republike a na Slovensku.

1. Vodiči musia dodržiavať pravidelné servisné prehliadky po každých 10 000 km alebo raz za rok. Servis kontroluje reguláciu, vstrekovače a aktualizuje riadiacu jednotku plynu.

2. Každých 20 000 km je potrebné navštíviť servis kvôli výmene filtra plynnej fázy, každých cca 40 000 km sa mení filter kvapalnej fázy.

3. Veľkú pozornosť si zaslúžia vstrekovače, a to jednak pri pravidelnej prehliadke, jednak je potrebné pravidelne dotankovať čerstvý benzín a najlepšie po každej druhej plynovej nádrži prejsť približne desať kilometrov na benzín.

4. Na bezproblémovú prevádzku vozidla na plyn je najdôležitejšie udržiavať zapaľovací systém auta v čo najlepšom možnom stave (zapaľovacie sviečky, vysokonapäťové káble, zapaľovaciu cievku, vôľu ventilov).

5. Pri ceste do zahraničia sa pripravte na to, že v Európe sa môžete stretnúť s niekoľkými druhmi plniacich koncoviek na čerpacích staniciach. Často na nich zapožičajú redukciu, ale spoliehať sa na to nie je možné, takže je istejšie zakúpiť si príslušnú redukciu dopredu a voziť ju so sebou.

6. Pri prevádzke na LPG nehrozí zamrznutie plynu, keďže v zimných mesiacoch tankujete na plniacich staniciach iný pomer zmesi propánu a butánu ako v lete.

7. Ak je inštalácia a konfigurácia plynového zariadenia vykonaná správne, tak nehrozí žiadne poškodenie motora alebo iných súčastí automobilu.