AUTORIDE

4 pravidlá, ako predísť poškodeniu vozidla a ohrozeniu bezpečnosti na cestách

Volant
Zaujímavosti
Publikoval Denis  

Používanie vozidla na cestách je príjemné a pohodlné, pretože sa vďaka nemu dokážeme behom niekoľkých minút ocitnúť na inom a niekoľko kilometrov vzdialenom mieste. Jazda autom je ale tiež veľmi riskantnou záležitosťou. Preto je na ceste veľmi dôležité dodržiavať určité pravidlá, aby sa zabránilo nehodám alebo minimalizovalo prípadné poškodenie.

Znamená to prísne dodržiavať zavedený postup a pravidlá pre vedenie vozidiel. Tiež je dôležité venovať pozornosť aj stavu vozidla a používať iba technicky zdravé stroje.

Obsah

Auto je najbežnejšia forma prepravy, no úmrtia, ktoré môžu byť ním pri nevhodnom správaní na vozovke spôsobené, môžu do nášho a života druhých zasiahnuť výrazným spôsobom.

Našťastie existuje niekoľko krokov, ktorými môžete nechceným situáciám predchádzať. A na tie najdôležitejšie sa preto teraz pozrieme.

1. Dodržujte pravidlá

Jazda autom je väčšinou o vysokej rýchlosti. Sila stroja dokáže byť ale pri náraze obrovská a nie vždy sa vám ho musí včas podariť zastaviť. Preto majú pravidlá cestnej premávky a stanovené rýchlosti v jednotlivých úsekoch svoje opodstatnenie. Ich dodržiavaním sa vyhnete pokute aj ohrozeniu života, ktorý potom dokáže dať do poriadku často už len rýchla záchranná služba.

2. Používajte vhodné doplnky

O bezpečnosť na cestách sa stará aj vhodné vybavenie vozidla. A už čoskoro sa počas prvých jarných dní veľmi rýchlo presvedčíte, že kvalitné prilby Shark sú jedným z nich. Ochrana hlavy pri jazde na motorke je nesmierne dôležitá, rovnako ako používanie bezpečnostných pásov v aute.

3. Počas jazdy sa nenechajte rozptyľovať

Nepozornosť môže uškodiť aj tomu najskúsenejšiemu šoférovi, ktorý pozná pravidlá cestnej premávky do posledného detailu. Aby ste sa tomuto riziku vyhli, mali by ste si naplánovať jazdný plán tak, aby ste si odpočinuli aj na tých najdlhších cestách.

Tiež je užitočné naučiť a upozorniť deti, ako sa majú v aute správať čo najtichšie, aby nijakým spôsobom nerušili pozornosť vodiča. Najjednoduchším postupom, ako predísť v tomto prípade škodám, je použitie handsfree alebo náhlavnej súpravy Bluetooth počas jazdy.

4. Skontrolujte stav vozidla

Pravidelné kontroly technického stavu vozidla vám umožňujú vopred zistiť známky porúch, ktoré sa nemusia prejaviť pri jazde a ktoré je možné včas napraviť.

Technické poruchy, ako napríklad zlyhanie bŕzd alebo riadenia sa stávajú príčinou viac ako 10 % nehôd ročne. Dobrým stavom vozidla tomu môžete predísť, rovnako aj komplikáciám, s ktorými by ste sa pri nehode stretli. Nehovoriac o tom, že vám takéto správanie ušetrí aj nemalé financie, ktoré by ste inak museli použiť na opravy.