4 nepísané pravidlá pre vodičov

Volant
Zaujímavosti
Publikoval Denis

Vedeli ste, že na ceste sú nepísané pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať spolu s Pravidlami cestnej premávky, schválenými vládou na legislatívnej úrovni? Bohužiaľ, počas výcviku v autoškole niektoré veci inštruktori nevysvetľujú a sústreďujú sa len na základné veci. Ako to už ale v živote chodí, niektoré nepísané pravidlá sú oveľa dôležitejšie, a preto je nutné si ich vo vlastnom záujme osvojiť a potom samozrejme aplikovať do praxe. 4 z nich vám spomenieme aj my.

1. Nebuďte agresívny a nenechajte sa vyprovokovať

Jazda rovnako ako naše správanie na verejnom mieste si vyžaduje, aby sme dodržiavali pravidlá a mali dobrý postoj k ľuďom okolo nás. Každý vodič by mal rešpektovať ostatných účastníkov cestnej premávky. Bohužiaľ, ľudia na to často zabúdajú a konajú tak, akoby nikto v ich okolí nebol.

Výsledok však môže byť s fatálnymi následkami. Nenechať sa vyprovokovať a nebyť agresívny je jedna z dôležitých súčastí bezpečnosti na vozovke, tak by ste si to mali aj uvedomiť a začať sa podľa toho aj správať už pri výcviku v modernej autoškole Bratislava.

Áno, samozrejme, aj zdravá drzosť je druhé šťastie, ale každý vodič by mal vedieť, ako riadiť auto tak, aby konaním nikoho nevyprovokoval k agresii. Pamätajte, že na ceste nie ste sami.

2. Počkajte si na zelenú

Pre mnoho vodičov sa stalo zelené svetlo semaforu ako červená „Muleta“ pre býka v býčích zápasoch. Mnohí pritom zabúdajú na fakt, že sa nachádzajú na križovatke, kde je niekoľko ďalších účastníkov so svojimi jazdnými vlastnosťami.

V žiadnom prípade sa nepohybujte prudko a okamžite, hneď ako sa rozsvieti zelený, alebo dokonca oranžový signál. Zvlášť, keď prídete na veľkú križovatku. Život máme len jeden a aj premárnený okamih vás môže oň obrať.

3. Upozornite druhých na nebezpečenstvo na ceste

Opäť si uvedomte, že vďaka výhodnému cenníku autoškoly a jej kvalitám získate vodičské oprávnenie, ktoré vás predurčí na používanie vozidla medzi niekoľkými ďalšími desiatkami účastníkov.

V záujme ochrany každého ľudského života by ste sa preto tak aj mali správať. To znamená, vyhnúť sa nebezpečenstvu a upozorniť naň aj druhých. Nie sú to len radary a policajné kontroly, ale aj nečakaný chodec alebo prekážka na ceste.

Signálne znamenie prednými svetlami auta je minimum, čo môžete pre druhých a možno aj seba urobiť.

4. Nezabudnite na spätné zrkadlá

Esteticky príjemný vzhľad auta je plus pre každé jedno vozidlo, či už ide o auto alebo kamión. Vzhľad by však nemal byť nikdy prioritou pred bezpečnosťou.

Venovali ste pri výbere pozornosť spätným zrkadlám moderných áut?

Mnohé vozidlá sú dnes vybavené malými bočnými zrkadlami s minimálnou viditeľnosťou. Výsledkom je, že vodiči takýchto vozidiel musia počas jazdy neustále zdvíhať hlavu, aby videli cestu na boku auta.

Čím menšie sú spätné zrkadlá, tým viac musíte zdvihnúť hlavu, aby ste nestratili zo zreteľa iných účastníkov. Výsledkom je, že v takýchto automobiloch sú potom veľké slepé zóny, čo je dôvod, prečo vodiči spravidla musia otočiť hlavu na stranu, aby mohli zmeniť jazdné pruhy, čo je ale dosť nebezpečné.

Dávajte si na tieto veci pozor a venujte im náležitú pozornosť, pretože len tak si budete môcť dlhodobo užívať výhody motorového vozidla, na ktoré ste sa po absolvovaní autoškoly tak veľmi tešili.

Obsah