AUTORIDE

3 veci, ktoré spoľahlivo vylepšia vaše auto

Športový výfuk
Zaujímavosti
Publikoval Denis  

Existuje množstvo spôsobov, ako vylepšiť svoje vozidlo po všetkých stránkach. Zvýšiť výkon umožní chiptuning, svoje čaro má aj športový výfuk či kvalitnejšie pneumatiky. Dáme vám 3 tipy, ako a prečo vylepšiť svoje v auto.

Športový výfuk

Obsah

Športový výfuk

vylepší nie iba zvuk, ale za určitých okolností aj výkon. Ide o jedno z najčastejších vylepšení áut. Často krát je to ale iba výmena koncovky, čím sa docieli lepši, športovejší zvuk. Tento efekt sa dá docieliť pri benzínových aj dieselových motoroch.

Pokiaľ ale príde k úprave celého výfukového systému, dá sa docieliť aj vyšší výkon. Kompletná výmena výfukového systému je ale finančne pomerne náročná. Cieľom takejto výmeny je rýchlejšie odvedenie spalín z priestoru motora, čo zvyšuje výkon za sprievodu typického zvuku športových áut.

Chiptuning

Chiptuning umožňuje

ovplyvniť výkon aj spotrebu, pretože ide o optimalizáciu softvéru a parametrov riadiacej jednotky. Auto bez dodatočných úprav nikdy nebude využívať svoj potenciál na maximum. Počas výroby sa preto musí prijať mnoho kompromisov a nové auto tak má vždy nejaké tie rezervy aj vo výkone.

Chiptuning vám môže priniesť až o 60 % vyšší výkon a 15 % nižšiu spotrebu. Chiptuning musia samozrejme robiť odborníci, ktorí garantujú bezchybný tuningový softvér. Len tak dosiahnete optimálne zvýšenie výkonu a krútiaceho momentu, pričom sa nezmenia emisie.

Pneumatiky

Správna voľba pneumatík

má vplyv aj na spotrebu paliva. Sledovať by ste mali etiketu na pneumatikách, kde sa uvádza valivý odpor, hlučnosť, brzdenie a priľnavosť na mokrom povrchu. Pre úsporu paliva je dôležitý hlavne valivý odpor.

Najnižšiu priemernú spotrebu majú pneumatiky triedy A (celkovo je ich 7 - A až G). Čím je valivý odpor nižší, tým nižšia je spotreba. Spotrebu ale samozrejme ovplyvňuje aj veľa iných faktorov ako napríklad tlak v pneumatikách.

Ako vidíte, ideálne a lepšie podmienky na cestách vám niekedy dokážu zaistiť aj minimálne úpravy a detaily auta, nezabudnite si však pre ich inštaláciu vybrať a osloviť najlepších odborníkov.