Logo Autoride.sk

3 veci, ktoré spoľahlivo vylepšia vaše auto

Publikoval Denis -

Existuje množstvo spôsobov, ako vylepšiť svoje vozidlo po všetkých stránkach. Zvýšiť výkon umožní chiptuning, svoje čaro má aj športový výfuk či kvalitnejšie pneumatiky. Dáme vám 3 tipy, ako a prečo vylepšiť svoje v auto.

Obsah

Športový výfuk


Športový výfuk vylepší nie iba zvuk, ale za určitých okolností aj výkon. Ide o jedno z najčastejších vylepšení áut. Často krát je to ale iba výmena koncovky, čím sa docieli lepši, športovejší zvuk. Tento efekt sa dá docieliť pri benzínových aj dieselových motoroch.

Pokiaľ ale príde k úprave celého výfukového systému, dá sa docieliť aj vyšší výkon. Kompletná výmena výfukového systému je ale finančne pomerne náročná. Cieľom takejto výmeny je rýchlejšie odvedenie spalín z priestoru motora, čo zvyšuje výkon za sprievodu typického zvuku športových áut.

Chiptuning


Chiptuning umožňuje ovplyvniť výkon aj spotrebu, pretože ide o optimalizáciu softvéru a parametrov riadiacej jednotky. Auto bez dodatočných úprav nikdy nebude využívať svoj potenciál na maximum. Počas výroby sa preto musí prijať mnoho kompromisov a nové auto tak má vždy nejaké tie rezervy aj vo výkone.

Chiptuning vám môže priniesť až o 60 % vyšší výkon a 15 % nižšiu spotrebu. Chiptuning musia samozrejme robiť odborníci, ktorí garantujú bezchybný tuningový softvér. Len tak dosiahnete optimálne zvýšenie výkonu a krútiaceho momentu, pričom sa nezmenia emisie.

Pneumatiky


Správna voľba pneumatík má vplyv aj na spotrebu paliva. Sledovať by ste mali etiketu na pneumatikách, kde sa uvádza valivý odpor, hlučnosť, brzdenie a priľnavosť na mokrom povrchu. Pre úsporu paliva je dôležitý hlavne valivý odpor.

Najnižšiu priemernú spotrebu majú pneumatiky triedy A (celkovo je ich 7 - A až G). Čím je valivý odpor nižší, tým nižšia je spotreba. Spotrebu ale samozrejme ovplyvňuje aj veľa iných faktorov ako napríklad tlak v pneumatikách.

Ako vidíte, ideálne a lepšie podmienky na cestách vám niekedy dokážu zaistiť aj minimálne úpravy a detaily auta, nezabudnite si však pre ich inštaláciu vybrať a osloviť najlepších odborníkov.

motor
Všetko pre tvoje auto za dostupnú cenu
Diskusia: 3 veci, ktoré spoľahlivo vylepšia vaše auto
G