AUTORIDE

10 zaujímavých faktov o autách, o ktorých si pravdepodobne nevedel (2. Časť)

Veterán
Zaujímavosti
Publikoval Denis  

Vitaj pri druhej časti článku o zaujímavých faktoch o autách. V dnešnom článku sa opäť ako aj v tom predošlom, pozrieme na 10 zaujímavých faktov o autách. O niektorých faktoch a zaujímavostiach si možno ani len netušil. No vedel si napríklad, čo symbolizuje logo značky Mercedes alebo logo značky BMW? Dosť bolo však zbytočných rečí, poďme sa rovno pozrieť na týchto 10 zaujímavých faktov o autách.

Zaujímavé fakty o autách:

Úplne prvá sériová navigácia v automobiloch bola predstavená v roku 1985 v USA, pod názvom Etak, pričom táto navigácia pracovala bez GPS. Do tej doby si sa jednoducho musel spoliehať len na prostú mapu.

Britská kráľovná je jediná osoba vo Veľkej Británii, ktorá má povolené šoférovať automobil či iný stroj bez vodičského preukazu. Kto vie, možnože jazdí lepšie ako niektorí ľudia, ktorí vodičský preukaz majú.

Celosvetovo zabijú šoféri automobilov viac jeleňov a srniek ako poľovníci. Nemusíš teda chodiť na žiadnu poľovačku, jednoducho sadni do auta a choď na lov.

Logo značky Mercedes-Benz, respektíve jeho trojcípa hviezda, symbolizuje úspech tejto značky na zemi, vo vode a vo vzduchu. Nedá sa voči tomu namietať, veď značka Mercedes-Benz je známa asi všade na svete.

Určite si nevedel, že do automobilu Smart Fortwo sa dokáže zmestiť až 19 dievčat. Bol by som zvedaví, koľko sa ich zmestí napríklad do takej Škody Octiavie.

Porsche 911 nieslo spočiatku označenie 901. Zmena názvu z 901 na 911 nastala až po tom, ako začala spoločnosť Peugeot namietať. Spoločnosť Peugeot totiž vlastní patent na trojmiestné číselné názvy modelov automobilov, s číslom nula uprostred.

Pokiaľ sa pozrieš na kolesá pohybujúceho sa automobilu, vyzerá to Tak, ako keby sa kolesá otáčali dozadu. Tento jav sa nazýva „Stroboskopický efekt“.

Logo, respektíve farby znaku automobilky BMW sú odvodené od bavorskej vlajky, no taktiež odrážajú pôvod značky BMW, ktorá kedysi vyrábala letecké motory. Logo BMW teda znázorňuje rotujúcu bielu vrtuľu na modrej oblohe ako symbol výrobcu leteckých motorov. Bielo-modrú farbu mala tiež jedna bavorská letka, ktorá používala motory od BMW.

Tempomat bol vynájdený v roku 1948 vynálezcom a strojným inžinierom Ralphom Rowe Teetorom, ktorý bol už od svojich piatich rokov slepý. Myšlienka tempomatu sa v jeho hlave zrodila vďaka frustrácií z jazdy v aute, ktoré šoféroval jeho právnik. Ten počas rozprávania neustále spomaľoval a potom ako rozprávať prestal, začal opäť zrýchľovať. Ďalším motívom pre Ralpha Rowe Teetera bolo zvýšenie bezpečnosti jazdy, pretože si uvedomoval ako veľmi rozptyľuje rozhovor pozornosť vodiča.

75% všetkých áut, ktoré vyprodukoval Rolls-Royce, sú dnes ešte stále na cestách. To len dokazuje ich kvalitu. Alebo v tom hrá rolu zriedkavá jazda, určená skôr na výnimočné príležitosti?

V nasledujúcej časti článku sa môžeš opäť tešiť na ďalších 10 zaujímavých faktov o autách, ktoré si pravdepodobne nepoznal.