AUTORIDE

10 zaujímavých faktov o autách, o ktorých si pravdepodobne nevedel

Mini Cooper
Zaujímavosti
Publikoval Denis  

Moderné autá sú veľmi zaujímavé, krásne, avšak zložité stroje. Ak by sme sa snažili popísať každú jednu súčiastku či technológiu, ktorými sú automobily vybavené, mohli by sme písať donekonečna, pretože každú chvíľu prichádza niektorá z automobiliek s novými nápadmi a technológiami.

My si však v dnešnom článku nebudeme predstavovať žiadnu novú technológiu, no pozrieme sa na 10 zaujímavých faktov o autách. Vedel si napríklad, ako dlho by ti trvalo docestovať na Mesiac v aute či koľko percent svetovej populácie jazdí na ľavej strane cesty?

Nebudeme však zbytočne chodiť okolo horúcej kaše a sa rovno poďme pozrieť na týchto 10 zaujímavých faktov o autách, o ktorých si pravdepodobne ani nevedel.

Zaujímavé fakty o autách:

Ak by si chcel docestovať na mesiac v aute (za predpokladu, že by to bolo možné), pri rýchlosti 100 km/h by ti to potrvalo 6 mesiacov. Vzdialenosť medzi Mesiacom a Zemou činí totiž zhruba 384 400 km.

Priemerný Európan strávi ročne v zápchach viac ako 40 hodín. Samozrejme záleží to od mesta, no vo väčších mestách a predovšetkým hlavných mestách štátov môže toto číslo výrazne poskočiť.

35% celosvetovej populácie jazdí na ľavej strane cesty. Po ľavej strane cesty totiž nejazdia len vo Veľkej Británii, ale aj v Japonsku, Južnej Afrike, Indii, Austrálii a iných krajinách.

V Rusku je jazda na špinavom aute považovaná za trestný čin. Ak sa teda chystáš na výlet do Ruska, určite si nezabudni umyť svoje auto.

Priemerný majiteľ Bugatti vlastní 84 áut, 3 tryskáče a jednu jachtu. Mnohé z týchto áut však najazdia len malú porciu kilometrov, keďže majitelia tieto autá považujú predovšetkým za výstavné kúsky.

Pokiaľ sa nejedná o urgentný prípad, trúbenie v New Yorku je nelegálne. Pred tým, ako zatrúbiš, vymysli si dobrú výhovorku, prečo si tak urobil.

Švédska spoločnosť SAAB bola založená v roku 1937, no až od roku 1949 je považovaná za automobilku. SAAB totiž najskôr vyrábal stíhačky a iné vojenské lietadlá.

Priemerné auto strávi 95% svojej životnosti zaparkované. Moje určite nie. A čo tvoje?

V Los Angeles je viac áut ako ľudí. Tri krát hádaj prečo.

Bežné auto sa skladá z približne 30 000 súčiastok. Nie nie sú to len kolesá, motor a volant.

V nasledujúcej časti článku sa môžeš opäť tešiť na ďalších 10 zaujímavých faktov o autách, ktoré si pravdepodobne nepoznal.