10 zábavných faktov o autách, ktoré si zrejme ani len netušil

Športové autá na parkovisku
Zaujímavosti
Publikoval Denis  —  Aktualizované

V niektorých predošlých článkoch sme si priblížili zaujímavosti o značkách, technológiach, ktoré zmenili svet áut, no dnes to bude 10 faktov nielen zaujímavých, ale zároveň aj zábavných. Nebudeme zbytočne chodiť okolo horúcej kaše, poďme si posvietiť na to, čo si o autách určite nevedel:

1. V časoch, kedy ľudia zapriahli koče a nechali sa viezť koňmi, považovali autá za "zelenú" alternatívu k takejto doprave (začiatkom 20-teho storočia), pretože kone znečisťovali ulice so svojimi výkalmi.

2. Honda CR-V ponúkala v štandardnej výbave aj piknikový stôl. Čo k tomu dodať, Honda jednoducho vedela, že niet nad klasický romantický piknik niekde v parku bez otravných mravcov, ktorí by ti liezli do jedla (ak by si mal všetko len na deke a na zemi).

3. Ford so svojím GT a strechou doslova zlomil stroj, ktorý bol určený na testovanie odolnosti strechy. Nuž, keď sa prevrátiš, určite si budeš takúto odolnú strechu pochvaľovať.

4. 75% všetkých áut, ktoré vyprodukoval Rolls-Royce, sú dnes ešte stále na cestách. To len dokazuje ich kvalitu. Alebo v tom hrá rolu zriedkavá jazda, určená skôr na výnimočné príležitosti?

5. Ak by si chcel docestovať na mesiac v aute (keby to bolo možné), prejsť takú vzdialenosť by ti potrvalo 6 mesiacov, teda ak by si šiel rýchlosťou 100km/h.

6. Vôňa nového auta (nie jazdenky), je zložená z viac ako 50 prchavých organických zlúčenín, z ktorých žiadna nie je toxická.

7. V Rusku je jazda na špinavom aute považovaná za provokáciu a v niektorých prípadoch môže ísť o kriminálny čin.

8. Prvá automobilová nehoda sa odohrala v roku 1891, Ohio, Spojené štáty americké. Zrejme niekto zabudol dať prednosť v jazde.

9. Priemerný Európan strávi ročne v zápchach viac ako 40 hodín. Samozrejme záleží to od mesta (vo väčších môže toto číslo výrazne poskočiť), no priemerne sa teda ukrátiš takmer o 2 celé dni!

10. V Los Angeles, meste anjelov (Kalifornia), je viac áut ako ľudí. Dvakrát hádaj, prečo je tomu tak.