AUTORIDE

10 technológií, ktoré nastavili nový štandard vo svete áut

Close-Up Photography of Headlight
Zaujímavosti
Publikoval Denis   — Aktualizované 

Nové technológie prichádzajú každý rok a netýkajú sa len spotrebnej elektroniky, ale aj našich autíčiek. Kedysi jednoduchá oprava na kolene sa dnes môže stať nákladnou záležitosťou v servise, no nič s tým nenarobíme. A hoci niektoré z nových technológii výrazne ovplyvnili spôsob, akým sa moderné autá opravujú, priniesli množstvo vychytávok, bez ktorých si niektorí šoféri nevedia predstaviť jazdiť.

1. LED svetlá

Obsah

LED-ky alebo polovodičové žiarovky s LED diódami, používajú v porovnaní s halogénovými či xenónovými žiarovkami len zlomok energie, pričom dokážu vyžarovať oveľa jasnejšie svetlo. Napríklad na tohtoročnej Toyote Prime (zobrazenej na obrázku), sú Quad-LED svetlá štandardom.

Sú síce drahšie, no výhodou je, že ich životnosť je naozaj dlhá a výmena je teda takmer nepotrebná. Okrem spomenutých výhod LED svetiel oproti klasickým žiarovkám, si môžu dizajnéri dovoliť rôzne tvary a krivky, ktoré predtým jednoducho neboli možné.

2. 360-stupňová kamera

Klasická predná kamera je dnes pomerne bežnou záležitosťou, hoci na starších modeloch môže chýbať. Tie najnovšie sa však môžu pochváliť 360-stupňovým rozhľadom poskladaným z viacerých kamier, ktoré vytvárajú vtáčiu perspektívu a robia tak z parkovania úplnú pohodičku aj pre nežnejšie pohlavie.

3. Motor bez vačiek

Laloky vačkového hriadeľa sú limitované svojím tvarom a kontrolou otvárania a zatvárania ventilov. No čo ak by sa inžinierom podarilo úplne ich odstrániť? Firma Koenigsegg sa o to pokúša a už minulý rok na autosalóne v Pekingu ukázala, že by takýto motor mohol byť onedlho realitou.

Benefity sú ohromné, prezentovaný štvorvalec s objemom 1,6 litra mal o 45% viac koňských síl, o 47% viac točivého momentu a zároveň o 15% nižšiu priemernú spotrebu. Máme sa na čo tešiť.

4. Karbónové vlákna

Ľahké materiály, akými sú napríklad hliník a vysoko-odolná oceľ, sú pre bezpečnosť posádky a spotrebu paliva kritické. Karbónové vlákna, kedysi veľmi luxusný materiál pre predražené superautá, sú dnes vskutku normálne aj u lacnejších modelov.

5. Radar a laserové snímanie

Ľudské zmysly sú veľmi dobre prispôsobené šoférovaniu auta, hoci nie u všetkých sa toto dá povedať s ľahkosťou. Auto dnes šoféruje naozaj obrovské množstvo ľudí a práve preto sú zabudované senzory naozaj vítaným vynálezom.

Ich vývoj je dokonca kľúčový, aby samojazdiace autá dokázali jazdiť plnohodnotne (samozrejme pre nás autíčkárov to znamená voľnejšiu cestu a menej zmätkov od menej skúsených šoférov).

6. Bezdrôtové nabíjanie

Na Slovensku sa síce príchodu elektrických áut len tak skoro nedočkáme, no len pre zaujímavosť, inde vo svete už rozmýšľajú, ako by masívne vybudovali infraštruktúru pre bezdrôtové nabíjanie elektrických vozidiel.

V Holandsku už dokonca takéto nabíjanie funguje - ide o jazdný pruh, v ktorom dokážeš svoj elektromobil pri jazde dobiť. Takže nemusíš ani len zastaviť či vystúpiť z auta.

7. Batérie

Veľkosť batérií a ich životnosť v elektromobiloch sa neustále zvyšuje a dojazd tak naberá slušnejšie čísla. Neustálym vývojom a zlepšovaním sa tento tŕň v oku pre mnohých nadšencov autíčiek stane minulosťou a pokiaľ bol spomínaný dojazd jedinou prekážkou, ktorá im bránila kúpiť si elektromobil, čoskoro to už tak byť vôbec nemusí.

8. Turbodúchadlo

Autíčka s turbom si idú svoje, čo dokazuje aj vysoké percento ich predaja. Tieto turbínou poháňané dúchadlá stláčajú plyn, pričom zvýšia množstvo nasávaného vzduchu, ktorý s palivom smeruje rovno do spaľovacích priestorov motora.

Vďaka tomu naberá motor na výkone a koňských silách. V budúcnosti by turbodúchadlá mali pracovať s vyšším tlakom a najmä zvyšovať efektivitu hybridných vozidiel.

9. Elektrochromné sklo

Vyhrievané sklá sú pre šoférov naozaj požehnaným vynálezom, no počul si už o takzvaných elektrochromných sklách? Ide totiž o vrstvu na skle, ktorú je možné nastaviť tak, aby regulovala množstvo tepla a svetla, ktoré skrz sklo preniká. Nielen spomenuté výhody sú skvelé, ale takisto aj klimatizácia pracuje o poznanie lepšie.

10. Pneumatiky

Všetko, čo som doteraz spomenul je síce fajn, no bez poriadnych pneumatík by sme na príjemnú jazdu mohli rovno zabudnúť. Pneumatiky sú základ, ktorý drží tvoje autíčko na ceste a môžu tvoriť až 30% tvojej spotreby.

Okrem toho sú jednoducho nevyhnutnosťou pre bezpečnú jazdu. Na trh prichádzajú neustále nové typy pneumatík, ktoré zlepšujú trakciu, a udržia tvoje auto na ceste aj v daždivom počasí.