AUTORIDE

O tankovaní paliva panuje mnoho mýtov a rozprávok, poznáš ich?

Kontrolka paliva
Zaujímavosti
Publikoval Denis   — Aktualizované 

Dopĺňanie paliva je jedna z najčastejších vecí, ktorú pre svoje autíčko robíme. O tankovaní paliva panuje mnoho mýtov a rozprávok, ale aj pravdivých informácií, ktoré niektorí nemusia vedieť. Preto sme si pre vás pripravili článok, v ktorom preberieme a vyvrátime tie najčastejšie mýty a pravdy o tankovaní paliva. Poďme sa na ne pozrieť.

1. Tankovanie doplna sa oplatí = PRAVDA

Obsah

Určite lepšou voľbou ako neustále dopĺňanie nádrže za 10 euro je natankovať plnú nádrž. Cesta na čerpaciu stanicu tiež niečo stojí a nielen, že minieš palivo, ale aj čas a čas sú v dnešnej uponáhľanej dobe peniaze. Palivo sa v nádrži odparuje a pri častom otváraní uniká do ovzdušia, takže natankovať plnú nádrž a jazdiť celý mesiac sa určite oplatí viac, ako chodiť tankovať každý druhý deň.

2. Nádrž v prípade nehody vybuchne (čítaj viac) = MÝTUS

Autá vybuchujúce po nehode nájdeš akurát tak v americkom akčnom filme, kde si filmový štáb takmer nonstop pomáha výbušninami. Aj keď palivo spolu so vzduchom tvorí výbušnú zmes, dosiahnuť výbuch nie je vôbec jednoduché, či už s benzínom alebo s naftou, s ktorou je to takmer nemožné.

Nádrže na plyn LPG/CNG sú na druhú stranu vybavené pretlakovým ventilom, ktorý bráni v nádrži presiahnuť kritické hodnoty tlaku. Vznik požiaru následkom havárie je oveľa pravdepodobnejší, no ani v tomto prípade v 99% prípadov vozidlo nevybuchne.

3. Ceny na čerpacích staniciach sa menia v pondelok = MÝTUS

V pondelok sa zvyčajne zverejňujú ceny ropy a vďaka tomu aj ceny nafty a benzínu, no čerpacie stanice si môžu zmeniť ceny palív akýkoľvek deň a v akúkoľvek hodinu.

4. Skladovanie paliva doma (v bandaskách) je hĺúposť = PRAVDA

Ak rozmýšľaš nad tým, že využiješ nízku cenu nafty/benzínu a natankuješ si palivo do zásoby (do bandasiek), aby si ho nemusel kupovať keď bude drahšie, nejde o príliš rozumný krok.

Nie je to len preto, že suma, ktorú "ušetríš" je bezvýznamná, ale aj pre to, že všetky uhľovodíkové palivá časom degradujú. Postupom času sa môže stať, že palivo zdegraduje natoľko, že s ním ani nenaštartuješ.

5. Nádrž sa pri tankovaní na čerpacej stanici nedá preplniť = MÝTUS

Aj keď je tankovacia pištoľ vybavená zariadením, ktoré automaticky vypne prísun paliva, ak jeho hladina dosiahne na koniec pištole, preplniť ju je možné iba v prípade, ak ju úplne nezasunieme do hrdla nádrže, pretože sa do nej snažíme dostať ešte pár deci.

6. Nádrž by si mal vyčistiť už pri malom množstve nesprávneho paliva = MÝTUS

Každému šoférovi sa môže stať, že jedného dňa natankuje do svojho autíčka, najčastejšie z dôvodu nepozornosti nesprávne palivo. Ak si to všimneš dostatočne skoro a do nádrže tvojho autíčka sa dostane len malé množstvo nesprávneho paliva, nie je nutné nádrž vyčistiť, stači len doplna dotankovať plnú nádrž toho spávneho paliva. Natankovať naftu do benzínového auta je nemožné z dôvodu väčšieho priemeru palivovej pištole. Čítaj viac...

7. Pneumatiky s nízkym tlakom zvyšujú spotrebu = PRAVDA

Podhustené pneumatiky, respektíve ak má pneumatika nižší tlak vzduchu, majú za následok vyššiu spotrebu paliva, keďže sa zvyšuje jej valivý odpor.

8. Ak sú na čerpacej stanici uvedené dve ceny, platí ta nižšia = MÝTUS

Platná cena paliva je vždy zobrazená na displeji stojanu, na ktorom je zavesená tankovacia pištoľ.

9. Za poškodenie laku tankovacou pištoľou zodpovedá čerpacia stanica = MÝTUS

Pokiaľ je stojan nepoškodený, zodpovednosť za škodu si nesie vodič sám a nezáleží na tom, či pištoľ predchádzajúci zákazník zle zavesil.

10. Palivo s vyšším oktánovým / cetánovým je pre moje auto vždy lepšie = MÝTUS

Treba sa riadiť len jediným pravidlom, a to znie tankovať také palivo aké odporúča výrobca automobilu. Nie všetky automobily totiž dokážu využiť palivo s vyšším oktánovým alebo cetánovým číslom. Tankovaním takéhoto paliva nič nepokazíte, no vo väčšine prípadov ani nič nezlepšíte.

Nárast výkonu a nižšia spotreba sa len veľmi ťažko dokazuje, preto je ideálne palivo to, ktoré, ako som už spomínal odporúča výrobca automobilu, ak sa chceš dozvedieť viac, prečítaj si tento článok.