logo autoride automagazin auta vsetko o autach
arrow_upward

Komu bude patriť svetová cena Auto roka 2021? Pohľad na šesť favoritov


Cena svetové auto roka patrí v automobilovej brandži k najprestížnejším. Porotcovia, ktorí vyberú auto roka 2021, predstavili zoznam favoritov v piatich kategóriách. Víťazov oznámia na autosalóne v New Yorku 31. marca.

Konkurencia je tvrdá – o ocenenie najlepšieho výkonu, dizajnu a luxusných vychytávok súťažia naozaj najlepšie autá na svete. Predstavujeme niektoré, čo by na jar mohli zvíťaziť.

Honda Jazz/Fit

Aktuálna Honda Jazz/Fit je už štvrtou generáciou tohto modelu – veľký hráč na trhu s malými autami sa teší nehynúcej popularite u automobilových nadšencov.

Hoci pôsobí malo, zdanie klame: môže sa popýšiť priestranným interiérom, ktorý sa dá ešte rozšíriť sklopením operadla, a tohtoročná Honda Jazz je tiež o niečo dlhšia než predošlé modely. V ponuke je aj model Jazz Crosstar, inšpirovaný SUV, kde azda potešia napríklad plastové kryty nárazníkov.

Auto má výborné parametre spotreby, je spoľahlivé, ponúka Android Auto aj Apple Car play, a obľubujú ho najmä mladé páry a malé rodiny. Vďaka svojej praktickosti by sa ľahko mohlo ocitnúť na najvyššom stupni víťazov v roku 2021 a stať sa vlajkovým modelom Hondy.

Hyundai i10 / Grand 10

Model i10 zbiera pre automobilku Hyundai už od svojho predstavenia v roku 2007 samé úspechy. V najnovšej verzii je to uhladený elegán s výraznými črtami.

Najprv oceníme uhladenosť– verzia N-Line ťaží z istých zmien v podvozku – nové zadné tlmiče a zvýšené pruženie sú len dva príklady. Výsledkom je pokojný, aj keď tuhý, pocit pre šoféra, ktorý si vychutná plynulú päťstupňovú prevodovku.

Aj na pohľad je čo obdivovať. Ako prvé udrú do oči nové farby: ohromujúca Aqua Blue dominuje modelovému radu i10 v roku 2020 a štýlové úpravy karosérie, vrátane ostrých pruhov na kapote, naozaj robia z modelu i10 svojrázne auto.

Svojím kompaktným a nezvyčajným vzhľadom to nie je práve rodinné auto, ale pokiaľ ide o inovatívny dizajn a plynulú jazdu, veľa lepších modelov nenájdete.

Toyota Yaris

Toyota zjavne vidí veľký potenciál v hybridnom pohone. Modelový rad Yaris 2020 je vybavený iba hybridmi a jeho špičkový výkon v meste mu vyniesol nomináciu na Svetové mestské auto roka ako aj Svetové auto roka.

Môže sa pochváliť dokonalým priamym riadením a excelentným podvozkom, ľahko sa pohybuje po úzkych priestoroch a optimálny výkon dosahuje pri rýchlostiach od 60 do 90 km/h. A hoci na diaľniciach sa trochu trápi, jej čistý hybridný systém z nej robí mimoriadne príťažlivý model v segmente malých áut.

Cenou sa zaraďuje do stredu a vďaka tomu je prístupná veľkej časti európskeho trhu, takže jej popularita asi bude v priebehu roka rásť. Je to dôstojný uchádzač o trón.

Porsche 911 Turbo S

Porsche si dlhodobo udržiava reputáciu neuveriteľnej kvality a vysokej výkonnosti a model 911 Turbo S je silným kandidátom na ocenenie v kategórií vysokovýkonných áut. Svojím typicky športovým vzhľadom akoby naznačoval, že majiteľ je práve na ceste do kasína, aby si vyskúšal svoju stratégiu v blackjacku, no získal nadšené recenzie najmä pre svoje dobré ovládanie a spoľahlivý výkon.

Samozrejme, stále má pod kapotou vysokú rýchlosť s údajným zrýchlením z nula na 100 km/h za 2,7 sekundy a maximálnu rýchlosť 330 km/h. Berúc do úvahy, že je o 40 kg ťažší než predchádzajúci model, zapôsobí tento fakt ešte viac.

420 milimetrové karbónovo-keramické disky a desaťpiestové strmene sú ďalšie výnimočné črty tohto nádherného auta a jeho pokojná rýchla jazda ho predurčuje ako favorita v najvyššom segmente. Že čo stojí? Okrúhlych 175 tisíc eur. Snívajte s nami...

KIA Sonet

Ešte na výslní úspechu s modelom Seltos Mid-SUV predstavila Kia model Sonet, ktorý má pokoriť segment kompaktných SUV.

Exteriéru dominuje typická maska chladiča „tigrí nos“, chrómový spodný okraj a výrazné LED svetlomety na oboch stranách. Má tiež výraznú kapotu, čím tento model pôsobí mocne.

Vnútri je Sonet vybavený benzínovým alebo dieselovým motorom, na výber je manuálna, automatická a bezspojková prevodovka. Čakajte silné zrýchlenie, keď stlačíte plynový pedál – modely Sonet sú známe svojou svižnosťou.

Hoci na cenu auto roka možno tesne nedosiahne, Sonet sa rozhodne nemusí obávať konkurencie a mohlo by sa mu dariť podstatne lepšie, než to mnohí očakávajú.

Seat Leon

Keď sa pozrieme na predajné čísla, Seat Leon často skôr zaostáva. Rivali, ako VW Golf či Ford Focus, sa predávajú lepšie, tento hatchback od Seatu je akoby od macochy, pričom v skutočnosti je to lepšie auto než jeho konkurenti.

Aj cenu má nižšiu než konkurencia, takže sa naozaj oplatí. Obzvlášť model 1,5 TSI 130 je výborná kúpa. Môže sa popýšiť motorom so špičkovým výkonom, ale aj športovým vzhľadom, a majiteľ si bude vychutnávať bezstarostnú jazdu. A čo viac, vzadu má súvislý svetelný pás, čo potme vyzerá mimoriadne štýlovo.

Keďže Seat zo svojho repertoáru vyradil trojdverové modely, kúpite si už len päťdverový hatchback alebo kombi, ale vďaka vylepšenému dizajnu modelu Leon s užšími líniami a novým čelným sklom to určite väčšine ľudí nebude vadiť.

Potešia sa aj vodiči, ktorí dbajú na ekológiu – Leon má aj čiastočne hybridnú 48-voltovú verziu, s automatickým vypínaním pri dobehu a zabudovaným nabíjaním batérie. Všetko toto z neho robí tajného favorita na tohtoročnú cenu Auto roka.