logo autoride automagazin auta vsetko o autach
arrow_upward

Ako rýchlo sa dá prejsť trasa z Bratislavy do Žiliny?


Naša D1. Naše deti ju možno raz zažijú v celej svojej kráse. Aktuálne však najdlhším úsekom je práve úsek z Bratislavy do Žiliny. Rád ju použije každý, kto sa potrebuje rýchlo dostať do cieľa svojej cesty. Niekto si rád zapreteká. Sú jedinci, ktorí chodia kvôli spotrebe stovkou. Iní na to stupia, aby prišli načas. A sú aj takí, ktorí si dajú na tempomat 130 a užívajú si vyhliadkovú jazdu. Dnešný článok bude trochu o číslach. Naštartujte kalkulačku, nalejte si tú dobrú, oranžovú limču z chladničky. Ideme na to.

Čo hovorí Google Maps?

Počítal som trasu z Auparku v BA do Auparku v ZA. Sú to miesta, ktoré by sme mohli nazvať orientačnými bodmi. Pri jazde podľa predpisov (áno, myslím tým aj tú 110 km/h na najužšej trojprúdovke v chotári) Vám to bude trvať 110 minút. Celkom slušné.

Rýchlostné rekordy

(Dúfam, že nečíta žiadny policajt.)

Moja najrýchlejšia cesta bola, keď kamarát potreboval ísť do Bratislavy a ešte sa aj ponáhľal. Cesta trvala rovnú hodinu. Tachometer na Porsche Cayenne ukazoval vždy, keď som sa naň pozrel, cez 220 km/h.

Jeden pán mi rozprával, že chodí štandardne túto trasu za hodinu. Avšak bolo to ešte v dobe, keď cez Považskú Bystricu nešla diaľnica, približne rok 2009. Bol vodičom jedného z našich zákonodarcov. Dostal do vienka Audi A8 4,2 TDI bez obmedzovača. Podľa jeho slov musel držať celú cestu 270 km/h cez Považskú 160. Áno, aj takto jazdia naši politici.

Zopár čísel

Ako dlho bude trvať cesta, ak pôjdete rýchlejšie ako dovoľuje zákon? (počítam rovnakú rýchlosť na celej dĺžke trasy a ideálne podmienky)

140 km/h - 1h 26m

150 km/h - 1h 21m

160 km/h - 1h 16m

170 km/h - 1h 11m

180 km/h - 1h 7m

190 km/h - 1h 3m

200 km/h - 1h 0m 36 sek

Záver

Z výpočtu môžete vidieť, že za každých 10km/h naviac ušetríte 4-5 minút na trase dlhej 202 km. Čo skutočne nie je veľa. Neoplatí sa riskovať v lepšom prípade pokutu, v horšom ujmu na majetku.

Aké sú vaše zážitky z Dé jedničky?